Konferencja w Wrocławiu o Szlakach Jakubowych w Polsce
Konferencja prasowa
"Polskich Dróg św. Jakuba brakuje na liście Europejskich Szlaków Kulturowych. Może to zmienić decyzja resortu kultur y.
Każdego roku dwa tysiące Polaków dociera do grobu apostoła w Santiago de Compostela europejskimi trasami św. Jakuba. Dziesięć lat temu na Dolnym Śląsku powstał pierwszy odcinek jakubowego szlaku. Z okazji jubileuszu duchowni i politycy chcą, aby drogi promowały kulturowe dziedzictwo regionu w Europie. Pomóc ma ESK 2016. (...)
Pielgrzymki tymi trasami zyskują coraz więcej chętnych, odkąd w 1982 roku Jak Paweł II w Santiago de Compostela ogłosił tak zwany akt europejski, o czym wspominał ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim:
-Papież powiedział, że europejska tożsamość tworzyła się dzięki szlakom jakubowym, bo na nich może odnaleźć się każdy człowiek. Na nich nigdy nie zatraci się walorów duchowych, o co tak łatwo w dzisiejszym świecie. Podróż drogą św. Jakuba to wędrówka bardziej indywidualna niż na przykład pielgrzymki na Jasną Górę. Idąc do Santiago liczy się głównie to, skąd się jest, skąd się pochodzi. Wierni wracają z celu innymi ludźmi."
Więcej na stronie: http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/2042-polskich-drog-sw-jakuba-brakuje-na-liscie-europejskich-szlakow-kulturowych-moze-to-zmienic-decyzja-resortu-kultury
Autorem artykułu, którego fragmenty powyżej zamieszczono jest p. Błażej Organisty